Portal Inwestora
Wersja dla niedowidzących:
Inwestycje realizowane przez gmine Sosnowiec

Budowa Centrum Dydaktyczno-Naukowego Neofilologii Uniwersytetu Slaskiego w Sosnowcu

Szesc instytutow Wydzialu Filologicznego Uniwersytetu Slaskiego znalazlo siedzibe w nowym gmachu uczelni w Sosnowcu. Inwestycja warta ok. 64 mln zostala zakonczona w 2008 roku. Poprzednia siedziba w ktorej miescilo sie Szesc z 10 instytutow Wydzialu Neofilologii Uniwersytetu Slaskiego w tym: Instytut Jezyka Angielskiego, Instytut Kultury i Literatury Brytyjskiej i Amerykanskiej, Instytut Filologii Germanskiej, Instytut Filologii Romanskiej, Instytut Filologii Slowianskiej oraz Instytut Filologii Wschodnioslowianskiej nie zapewniala standartow nauczania. Brakowalo pomieszczen dla pracownikow naukowo-dydaktycznych oraz duzych sal wykladowych i seminaryjnych. Ciasnota powodowala problemy z prowadzeniem badan naukowych na terenie uczelni.

Nowa siedziba gwarantuje prowadzenie zajec zgodnie z wymogami ustalonymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. W budynku znajduja sie m.in: sala rady wydzialu, sale wykladowe i seminaryjne, laboratorium tlumaczen, restauracja, pomieszczenia biurowo-gospodarcze oraz biblioteka, w ktorej zmiesci sie 500 tys. woluminow.
Pieciokondygnacyjny budynek ma ponad 9,5 tys. m kwadratowych powierzchni. Korzysta z niego ponad trzy tysiace studentow i 200 pracownikow., ktorzy maja do dyspozycji 700 stanowisk z dostepem do szerokopasmowej sieci szybkiego przesylu danych.

Teren wokol budynku zostal zagospodarowany, powstalo takze 101 miejsc parkingowych. Odpowiednie pochylnie i platformy zapewniaja osobom niepelnosprawnym dostep do centrum. Nowa, przestronna placowka umozliwia szersza wspolprace w ramach Neofilologii z osrodkami krajowymi, wlaczanie sie do miedzynarodowych projektow badawczych, a takze zaciesnienie wspolpracy z zagranicznymi placowkami naukowymi.
Centrum Dydaktyczno-Naukowe Neofilologii Uniwersytetu Slaskiego jest kolejna inwestycja, ktora zakonczyla lata uniwersyteckiej prowizorki.

Budowe Centrum Dydaktyczno-Naukowego Neofilologii US finansowalo Konsorcjum Gminy Sosnowiec i US (miasto bylo liderem konsorcjum), przy udziale dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, uzyskanego z programu ZPORR.


Budowa Centrum Dydaktyczno-Naukowego Neofilologii Uniwersytetu Slaskiego w Sosnowcu - II etap

Gmina podpisala umowe o dofinansowaniu z Marszalkiem Wojewodztwa Slaskie go na zrealizowany II etap Centrum Neofilologii. Jego zakres obejmowal prace wykonczeniowe w dwoch segmentach oraz zagospodarowanie otoczenia. Wartosc projektu wynosi ponad 4,6 mln zl, do finansowanie - 85 proc.

W ramach II etapu Projektu wykonano roboty wykonczeniowe i instalacje wewnetrzne segmentu VII i VIII. Polozono tynki wewnetrzne i podlogi. Zostaly wykonane sufity podwieszane i instalacje: wodnokanalizacyjne, elektryczne, wewnetrzne c.o., wentylacyjne, teleinformatyczne. Zamontowano stolarke i slusarke drzwiowa oraz winde osobowa. Sale wykladowe wyposazono w meble biurowe. Wokol zagospodarowano 3904 metry kwadratowe otoczenia budynku. Wykonano elementy malej architektury, m.in. lawki, kwietniki, maszty flagowe. Zakonczono prace drogowe. Po sadzono drzewa, krzewy i rosliny kwietnikowe.
W sumie w ramach projektu wykonczono 58 pomieszczen, w tym 15 sal wykladowych, laboratorium jezykowe, trzy pracownie komputerowe. Lacznie pomieszczenia wyposazono w 1345 sztuk mebli biurowych. Warto podkreslic, ze pomieszczenia sa przystosowane do potrzeb osob niepelnosprawnych.
Budynek Uniwersytetu Slaskiego przy ul. Grota Roweckiego kosztowal 69,5 mln zl.
Budowe sfinansowalo konsorcjum Gminy Sosnowiec i Uniwersytetu Slaskiego,ktore wylozylo 27,3 mln zl, w tym US - 6,1 mln zl. Projekt uzyskal dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach programu ZPORR) w kwocie 36,1 mln
Calkowite wydatki kwalifikowalne II etapu projektu pn. "Budowa Centrum Dydaktyczno-Naukowego Neofilologii Uniwersytetu Slaskie go w Sosnowcu - etap II" wynosza: 4 645 083,41 zl. Wartosc dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Wojewodztwa Slaskiego na lata 2007-2013 wynosi 3 948 320,89 zl, co stanowi 85 proc. kwoty calkowitych wydatkow kwalifikowalnych projektu.

W ramach te go projektu Gmina Sosnowiec juz uzyskala czesciowa refundacje wydatkow objetych wnioskiem w wysokosci 3,7 mln, co stanowi 95 proc. wydatkow kwalifikowalnych.


Modernizacja infrastruktury autobusowej transportu publicznego na terenie gmin Bedzin, Dabrowa Gornicza i Sosnowiec

24 stycznia 2006 roku zostala podpisana umowa nr Z/2.24/I/1.6/27/05U/223/06 o dofinansowanie projektu "Modernizacja infrastruktury autobusowej transportu publicznego na terenie gmin Bedzin, Dabrowa Gornicza i Sosnowiec" pomiedzy Instytucja Posredniczaca reprezentowana przez Wojewode Slaskiego Tomasza Pietrzkowskiego a Porozumieniem gmin Sosnowiec, Bedzin, Dabrowa Gornicza i Przedsiebiorstwo Komunikacji Miejskiej sp. z o.o. w Sosnowcu, reprezentowanym przez Kazimierza Gorskiego - Prezydenta Miasta Sosnowca - Lidera Porozumienia.
Umowe podpisano w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na lata 2004-2006. (Priorytet 1 - Rozbudowa i modernizacja infrastruktury sluzacej wzmacnianiu konkurencyjnosci regionow; Dzialania 1.6. Rozwoj transportu publicznego w aglomeracjach
Calkowita wartosc projektu wynosi 73 409 070,97 PLN

Wielkosc dofinansowania ze srodkow Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 29 023 097,10 PLN - tj. 49,26 % wydatkow kwalifikowanych projektu.

W ramach projektu odnowiono 22 linie autobusowe poprzez:
1. budowe petli autobusowej na ul. Kleeberga w Sosnowcu - zadanie zrealizowane
2. budowe sygnalizacji swietlnej na skrzyzowaniu ulic 11 Listopada - ul. Mjr. Hubala Dobrzanskiego w Sosnowcu - zadanie zrealizowane
3. budowe sygnalizacji swietlnej na skrzyzowaniu Al. Blachnickiego - ul. Kisielewskiego w Sosnowcu - zadanie zrealizowane
4. przebudowe dworca autobusowego na ul. Moscickiego w Sosnowcu - zadanie zrealizowane
5. modernizacje 48 przystankow autobusowych w Bedzinie - zadanie zrealizowane
6. modernizacje 171 przystankow autobusowych w Sosnowcu - zadanie zrealizowane
7. modernizacje 161 przystankow autobusowych w Dabrowie Gorniczej
8. zakup 72 sztuk autobusow niskopodlogowych dla PKM sp. z o.o. w Sosnowcu - zadanie zrealizowane.


Budowa Kolektora "Bobrek"

W wyniku realizacji Projektu wybudowany zostanie kolektor sciekowy o lacznej dlugosci 15 484 m, w tym kanal grawitacyjny od sr. 0,50 m do sr. 1,20m - 12 719 m, rurociagi tloczne od dz 125 mm do 2x600 mm o dlugosci 2 765 m oraz 4 przepompownie sciekow, w tym glowna o wydajnosci Q= 640 l/sek dwie o wydajnosci Q= 15 l/sek kazda, a trzecia o wyd. Q=60 l/sek.

Kolektor "Bobrek" zapewni odbior i doprowadzenie sciekow do istniejacej oczyszczalni z terenow juz skanalizowanych , a w przyszlosci umozliwi utworzenie systemu odprowadzania sciekow z terenow obecnie nie skanalizowanych. Na swej trasie kolektor Bobrek przechodzic bedzie syfonem pod rzeka i pod magistrala wodociagowa, przewiertem pod torami kolejowymi, tramwajowymi i drogami, wymagane bedzie na jego trasie wykonanie zabezpieczen i przekladek istniejacego uzbrojenia. Po wylaczeniu i zlikwidowaniu istniejacych nieefektywnych oczyszczalni, scieki beda tloczone do kolektora przez przepompownie tloczne osiedlowe, a glowna przepompownia przetloczy je do oczyszczalni sciekow "Radocha II".


Kolektor Bobrek swym zasiegiem zlewni zapewni odbior sciekow od ok. 130 000 mieszkancow miast : Sosnowca, Katowic i Myslowic.
Bedzie przebiegal wzdluz rzeki Bobrek od oczyszczalni Kazimierz Ostrowy (planowanej do likwidacji) i dalej wzdluz rzeki Czarna Przemsza (ktora oddziela Sosnowiec od Katowic i Myslowic), az do oczyszczalni Radocha II.


"Gospodarka wodno-sciekowa w Sosnowcu - Etap II"

Miasto Sosnowiec podjelo sie realizacji projektu "Gospodarka sciekowa w Sosnowcu" w celu poprawy warunkow zycia mieszkancow oraz spelnienia wymagan Unii Europejskiej w zakresie oczyszczalni sciekow komunalnych.
Projekt "Gospodarka sciekowa w Sosnowcu" zainicjowany zostal w dniu 19-12-2003r. decyzja Komisji Europejskiej o przyznaniu dofinansowania.
Najwieksza w historii miasta inwestycja o wartosci okolo 106 mln zl, polegala na budowie ponad 15-kilometrowego kolektora sanitarnego "Bobrek" wraz z 4 przepompowniami oraz modernizacji oczyszczalni sciekow Radocha II.
Kolektor Bobrek zlokalizowany jest w poludniowo- wschodnich rejonach Sosnowca i zapewnia odbior sciekow z terenow juz skanalizowanych, a w przyszlosci umozliwi utworzenie systemu odprowadzania sciekow z terenow obecnie nie skanalizowanych.
Modernizowana oczyszczania, poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiazan technicznych i automatyzacje pracy urzadzen gwarantuje osiagniecie wymaganych przepisami prawa maksymalnych pomiarow stezen substancji organicznych zawartych w sciekach oczyszczonych.
Realizacja Projektu "Gospodarka sciekowa w Sosnowca" to pierwszy etap porzadkowania gospodarki sciekowej w miescie.
Aktualnie opracowywany jest II etap Projektu dotyczacy budowy sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej i ogolnosplawnej w rejonach dotychczas nie skanalizowanych lub na, terenach na ktorych sieci sa w bardzo zlym stanie technicznym. Laczna dlugosc sieci kanalizacyjnej, planowanej do realizacji w ramach Projektu wynosi okolo 349 km Szacunkowa wartosc projektu wynosi okolo 670 mln zl, a okres realizacji przypada na lata 2010-2015.


Projekty Sosnowca dofinansowane z funduszy strukturalnych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Transport

1. "Przebudowa drogi krajowej DK-79 w terenie miasta Sosnowca - etap I", zadanie wspolfinansowane ze srodkow Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego SPOT - Transport.

Zadanie obejmuje przebudowe drogi krajowej DK - 79 (Orlat Lwowskich) na dlugosci 1,5 km - od granicy z miastem Myslowice do mostu na rzece Bialej Przemszy wraz z uzbrojeniem w zakresie:
- przebudowa drogi,
- przebudowa chodnikow,
- budowa rond - 2 szt.,
- przebudowa oswietlenia ulicznego,
- przebudowa sieci elektro-energetycznej,
- przebudowa sieci kanalizacyjnej,
- przebudowa sieci teletechnicznej,
- przebudowa wodociagu.

W dniu 14.07.2005 r. w Warszawie zostala podpisana umowa z Ministerstwem Infrastruktury na dofinansowanie przedmiotowego zadania ze srodkow unijnych.

Wskazniki produktu zostaly osiagniete zgodnie z zalozeniami.
- dlugosc przebudowanej drogi- 1,50km,
-powierzchnia nawierzchni jezdni przebudowanej- trasa glowna- 13 700 m^2,
-chodniki 8 300 m^2,
-skrzyzowania typu "Male rondo" 2szt.

Zadanie wspolfinansowane ze srodkow Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport.

w ramach Priorytetu 2. Bezpieczniejsza infrastruktura drogowa
w ramach Dzialania 2.2 Usprawnienie przejazdow drogami krajowymi przez miasta na prawach powiatu

Wartosc projektu - 15 019 767,16 zl.,
w tym:
- srodki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionow - 11 264 825,36 zl.,


Projekt wplynal na poprawe bezpieczenstwa ruchu drogowego oraz usprawnienie przejazdu DK- 79 bedaca alternatywa platnej autostrady. Jednoczesnie poprawila sie plynnosc ruchu drogowego. Osiagniete parametry techniczne jezdni sa zgodne z wymogami UE.

2. "Przebudowa drogi krajowej DK-79 w terenie miasta Sosnowca - etap II", zadanie wspolfinansowane ze srodkow Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego SPOT - Transport.

Zadanie obejmowalo przebudowe drogi krajowej DK - 79 (Orlat Lwowskich) na dlugosci 1,3 km - od mostu na rzece Bialej Przemszy do wjazdu na DK nr 1 wraz z uzbrojeniem w zakresie:
- przebudowa drogi,
- przebudowa chodnikow,
- przebudowa oswietlenia ulicznego,
- przebudowa sieci elektro-energetycznej,
- przebudowa sieci kanalizacyjnej,
- przebudowa sieci teletechnicznej,
- przebudowa wodociagu.

W dniu 14.07.2005 r. w Warszawie zostala podpisana umowa z Ministerstwem Infrastruktury na dofinansowanie przedmiotowego zadania ze srodkow unijnych.

W dniu 14.07.2005 r. w Warszawie zostala podpisana umowa z Ministerstwem Infrastruktury na dofinansowanie przedmiotowego zadania ze srodkow unijnych.
Realizacja projektu w latach 2005-2006.
Wskazniki produktu zostaly osiagniete zgodnie z zalozeniami.
-dlugosc przebudowanej drogi 1,27km
- powierzchnia jezdni przebudowanej- trasa glowna 14 000 m^2,
-chodniki 3 700 m^2

Zadanie wspolfinansowane ze srodkow Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport.

w ramach Priorytetu 2. Bezpieczniejsza infrastruktura drogowa
w ramach Dzialania 2.2 Usprawnienie przejazdow drogami krajowymi przez miasta na prawach powiatu

Wartosc projektu - 10 323 655,59 zl.,
w tym:
- srodki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionow - 7 740 875,04 zl.,

Projekt wplynal na poprawe bezpieczenstwa ruchu drogowego oraz usprawnienie przejazdu DK- 79 bedaca alternatywa platnej autostrady. Jednoczesnie poprawila sie plynnosc ruchu drogowego. Osiagniete parametry techniczne jezdni sa zgodne z wymogami UE.


Dostepne centrum - modernizacja ukladu komunikacyjnego ul. Pilsudskiego w Sosnowcu - III etap.

Dzialania 1.1 Modernizacja i rozbudowa regionalnego ukladu transportowego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi: 6.693.750 PLN (75% wartosci calego projektu).
Opis: Inwestycja objeta projektem stanowi III etap (finalny) realizacji przedsiewziecia, ktorego celem jest udroznienie ukladu drogowego ul. Pilsudskiego, na odcinku skrzyzowania z ulicami Sobieskiego i Deblinska w centrum miasta Sosnowca.
Modernizacja ulicy polega przede wszystkim na wykonaniu w miejscach dotychczasowych chodnikow dla pieszych, nowych dodatkowych jezdni drogowych oraz przelozeniu ruchu pieszego do tuneli wykonanych poza przyczolkami istniejacego wiaduktu. Zadanie jest bardzo zlozone, wymaga wykonania wielu prac towarzyszacych: przezbrojenia terenu, zmiany organizacji ruchu, przebudowy elementow malej architektury, instalacji nowej sygnalizacji swietlnej, remontu podpor i adaptacji murow oporowych.
Dzieki realizacji projektu poprawi sie dostepnosc komunikacyjna miasta. Bezkolizyjne polaczenie drogowe pozwoli na bardziej komfortowe, bezpieczne i mniej czasochlonne dostanie sie do centrum miasta, takze srodkami komunikacji miejskiej.


"Projekt wspolfinansowany przez fundusz PHARE 2003/005-710.01.02 Inicjatywa III male projekty Infrastrukturalne w gminach hutniczych" Rekultywacja centralnej czesci terenu, o powierzchni 4,95 ha, bylej KWK "Sosnowiec" Projekt 2003/005-710.01.02.SO.01

Roboty budowlane prowadzone na terenach bylej KWK "Sosnowiec" w ramach Projekt o nawie "Rekultywacja centralnej czesci terenu, o powierzchni 4,95 ha, bylej KWK "Sosnowiec" w Sosnowcu" wspolfinasowane przez Polska Agencje Rozwoju Przedsiebiorczosci (PARP) zostaly zakonczone w listopadzie 2006 r. Celem bezposrednim bylo przygotowanie techniczne terenu dla realizacji drog wewnetrznych wraz z uzbrojeniem, dzieki ktorym skomunikowany zostanie teren poprzemyslowy z pozostala czescia miasta oraz w dalszej czesci wprowadzenie na ten teren nowych podmiotow gospodarczych z sektora malych i srednich przedsiebiorstw. W ramach tej czesci inwestycji wykonano nastepujace roboty budowlane:
- Makroniwelacje techniczna wykonano w pasie 2x30 mb liczac od ul. Kombajnistow do ul. Narutowicza. Wykonano roboty ziemne w ilosci okolo 74.000 m3 w obrebie haldy Sosnowiec (bez wywozu gruntow poza teren KWK "Sosnowiec")
Makroniwelacja:
- Vnas = 65.357,2 m3,
- Vwyk = 8.885,1 m3
V 74.000 m3
- Wykonano polaczenie kolektorem O 800 KWH pomiedzy ulicami: Narutowicza i Kombajnistow z przeciskiem pod ul. Narutowicza i polaczeniem kanalem O 1000 do istniejacych kolektorow w rejonie osiedla Zamkowa w Sosnowcu. Wykonano rowniez przejscie przez ul. Kombajnistow dla odwodnienia rejonu osiedla Jaskolek oraz odgalezieniem wzdluz ul. Kombajnistow.

"Rewitalizacja terenow po bylej KWK "Sosnowiec" - etap III, drogi wewnetrzne na terenie KWK "Sosnowiec" oraz Rewitalizacja terenow po bylej KWK "Sosnowiec" - etap III, budowa infrastruktury technicznej sieci wodno - kanalizacyjnej."


"Rewitalizacja terenow po bylej KWK "Sosnowiec" - etap III, drogi wewnetrzne na terenie bylej KWK "Sosnowiec", etap I"

W ramach w/w zadania inwestycyjnego wybudowano siec drog o charakterze ulicznym z podzialem na nastepujace odcinki:
- droga laczaca ul. Kombajnistow z ul Narutowicza oznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego miasta jako droga 010KL w zakresie jezdni dlugosci 467 m, obustronnego chodnika o lacznej dlugosci okolo 767 m i jednostronnej sciezki rowerowej o dlugosci 300 m. Ze wzgledu na zmiane ukladu drog oraz planowane roboty kanalizacyjne od strony "FERROLI POLAND" zrezygnowano z budowy chodnika i sciezki rowerowej o dlugosci okolo 167 m.
- droga oznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego miasta jako droga 08KL w zakresie jezdni o dlugosci okolo 306 m, obustronnego chodnika o lacznej dlugosci okolo 612 m i jednostronnej sciezki rowerowej o dlugosci 306 m.
- droga oznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego miasta jako droga 013KL w zakresie jezdni o dlugosci okolo 258 m, jednostronnego chodnika i sciezki rowerowej o dlugosci okolo 258 m.
Ponadto roboty budowlane objely rowniez oswietlenie drog, roboty przekladkowe oraz zabezpieczenie istniejacego uzbrojenia.


"Rewitalizacja terenow po bylej KWK "Sosnowiec" - etap III, budowa infrastruktury technicznej sieci wod - kan"

W ramach w/w zadania inwestycyjnego w pasie wybudowanych drog wewnetrznych na terenie bylej KWK "Sosnowiec" powstala kanalizacji deszczowej, kanalizacja sanitarna oraz siec wodociagowa.

Cel i uzasadnienie projektu:
Siec drog wewnetrznych wraz z uzbrojeniem bedzie realizowana w celu skomunikowania tego terenu oraz wlaczenie go w siec ukladu drogowego miasta Sosnowca. Projekt rewitalizacji terenow po bylej KWK "Sosnowiec" obejmuje dzialania inwestycyjne zwiazane z zagospodarowaniem terenow poprzemyslowych dla potrzeb planowanej dzialalnosci gospodarczej. Projekt ma na celu przewrocenie zdegradowanym terenom poprzemyslowym funkcji gospodarczej. Kompleksowe dzialania zwiazane z realizacja i modernizacja infrastruktury drogowej i technicznej umozliwi stworzenie warunkow do powstawania nowych, trwalych miejsc pracy, poprzez uruchomienie nowego terenu aktywnosci gospodarczej.

Finansowanie zadania:
Zadanie bylo realizowane ze srodkow budzetowych miasta oraz ze srodkow Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Kwota przeznaczona przez KSSE - 1.400.000,00 PLN w zakresie:
- realizacji ukladu drogowego tj. droga 08Kl - 1.209.436,00 PLN
- opracowanie projektu - 190.564,00 PLN


Rewitalizacja terenow po bylej KWK "Sosnowiec" - etap I: Przebudowa ul. Kombajnistow

Ulica Kombajnistow zlokalizowana jest w bezposrednim sasiedztwie terenow poprzemyslowych KWK "Sosnowiec", po ich wschodniej stronie, stanowiac jedna z glownych tras komunikacyjnych umozliwiajacych polaczenie tego terenu z miastem oraz calym regionem.
Zasadniczym celem projektu rewitalizacji terenow bylej KWK "Sosnowiec", ktorej jednym z etapow jest przebudowa ul. Kombajnistow, jest ozywienie gospodarcze i spoleczne, w tym nadanie obiektom i terenom zdegradowanym nowych funkcji gospodarczych.

Glownym celem zrealizowanej przebudowy ul. Kombajnistow bylo skomunikowanie (usprawnienie komunikacji) przedmiotowego obszaru z terenami poprzemyslowymi bylej KWK "Sosnowiec" poprzez stworzenie odpowiedniej infrastruktury drogowej, w dalszej kolejnosci natomiast wprowadzenie na ten teren nowych podmiotow gospodarczych z sektora malych i srednich przedsiebiorstw. Inwestycja przyczyni sie do wspierania i stwarzania dogodnych warunkow powstawania i rozwoju malych i srednich przedsiebiorstw, ktore na tym terenie znajda dostosowana do charakteru ich dzialalnosci infrastrukture, obsluge oraz specjalistyczna pomoc.

Koszt realizacji zadania:
Calkowity koszt realizacji zadania wyniosl 7.690.299,17 zl. Zadanie uzyskalo dofinansowanie w ramach "Programu lagodzenia w regionie slaskim skutkow restrukturyzacji zatrudnienia w gornictwie wegla kamiennego - II etap" ze srodkow Banku Rozwoju Rady Europy, w wysokosci 2.958.709,38 zl. Umowe dofinansowania podpisano dnia 12.10.2006 r.

Zakres:
W wyniku realizacji zadania przebudowana zostala ul. Kombajnistow na odcinku od skrzyzowania z ul. Jaskolek do skrzyzowania z ul. Zaruskiego (lacznie z rondem na skrzyzowaniu ul. Zaruskiego / Kombajnistow oraz droga dojazdowa do Calorocznego Centrum Sportowo - Rekreacyjnego Srodula). Zakres robot obejmowal:
- przebudowe jezdni wraz z odwodnieniem - odcinek o dlugosci ok. 1410 mb
- przebudowe i budowe chodnika - o dlugosci ok. 1281 mb
- budowe sciezek rowerowych - o dlugosci ok. 1082 mb
- budowe 3 przystankow autobusowych
- przebudowe i budowe sieci wodociagowej - o dlugosci ok.316 mb
- przebudowe i budowe kanalizacji sanitarnej - ok. 309 mb
- przebudowe i budowe kanalizacji deszczowej - ok. 1320 mb
- budowe i zabezpieczenie kanalizacji teletechnicznej
- przebudowe gazociagu srednio- i wysokopreznego


"Projekt wspolfinansowany przez fundusz PHARE 2003/005-710.01.02 Inicjatywa III male projekty Infrastrukturalne w gminach hutniczych" Przebudowa ulicy Wspolnej.

Projekt 2003/005-710.01.02.SO.02

Jednostka wdrazajaca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiebiorczosci

Istniejaca nawierzchnia bitumiczna oraz z kostki bazaltowej w duzym stopniu zniszczona z licznymi wybojami i ubytkami zostanie zamieniona na nowa nawierzchnie bitumiczna z przejsciami dla pieszych wykonanych z kostki granitowej. Obustronnie wzdluz jezdni zostanie wykonane odwodnienie liniowe z kostki bazaltowej. Istniejaca nawierzchnia chodnikow zostanie zamieniona na nowa z kostki betonowej i granitowej z wydzielonymi miejscami na miejsca parkingowe z kostki betonowej. Odcinek jezdni i chodnikow do przebudowy wynosi 345,42mb.

Istniejacy na ulicy Wspolnej pasaz handlowy z licznymi sklepami i punktami uslugowymi zostanie w ramach inwestycji przebudowany w zakresie wymiany istniejacej nawierzchni na nowa nawierzchnie z kostki betonowej i granitowej z wydzielonymi miejscami na zielen oraz lawki.

Odcinek pasazu do przebudowy wynosi 154,70mb

Projekt Finansowany jest:

Unie Europejska (75%) 386.262,80 EUR

Gmine Sosnowiec (25%) 128.754,27 EUR

Wartosc kontraktu netto: 515.017,07 EUR


Przygotowanie infrastruktury technicznej dla uruchomienia "Euroterminalu" w Slawkowie

Aby funkcjonowanie Euroterminalu w Slawkowie przynioslo Sosnowcowi zamierzone cele, jakimi sa rozwoj przedsiebiorczosci oraz atrakcyjnosci miasta, konieczna jest poprawa infrastruktury komunikacyjnej. Aktualnie drogowe polaczenie Sosnowca z Euroterminalem odbywa sie glownie waskimi drogami miejskimi, po ktorych przemieszcza sie ciezki sprzet, powodujac degradacje nawierzchni ulic oraz stwarzajac zagrozenie dla pieszych oraz srodowiska naturalnego. Inwestycja wspomoze rozwoj gospodarczy nie tylko Sosnowca ale i calego regionu. Spowoduje takze wzrost znaczenia gminy, jako miejsca pod przyszle inwestycje. Zminimalizuje rowniez emisje zanieczyszczen powietrza i ograniczy emisje halasu.
Prace beda przebiegaly w trzech etapach. Pierwsze zadanie bedzie polegalo na budowie drogi, ktora polaczy ulice 11 Listopada z droga krajowa S-1 (Cieszyn - Bielsko Biala - Lodz - Gdansk). Inwestycja pozwoli na prawidlowe skomunikowanie Euroterminalu od strony Sosnowca z kierunkami na Warszawe, Krakow i Bielsko-Biala. Nowy odcinek drogi usprawni ruch w centrum miasta i zapobiegnie zniszczeniom przeciazonych drog miejskich. Wartosc dofinansowania 9.629.200 mln zl (wartosc kosztorysowa zadania 15.479.279 mln zl).
W drugiej czesci prace beda polegaly na budowie bezkolizyjnego wjazdu i zjazdu na droge laczaca ul. 11-go Listopada z droga krajowa S-1 z kierunku Warszawa - Sosnowiec. Jest to kontynuacja prac z pierwszego zadania. Wartosc dofinansowania 5.250.000 mln zl (wartosc kosztorysowa zadania 8.019.000 mln zl).
Ostatni etap prac bedzie polegal na wybudowaniu zjazdu oraz wjazdu na S-1 z kierunku Bielsko-Warszawa. Wartosc dofinansowania 2.450.000 mln zl (wartosc kosztorysowa zadania 3.500.000mln zl). Nowo wybudowane polaczenia drogowe beda w pelni dostosowane do przepisow obowiazujacych w Unii Europejskiej.
Laczna kwota pozyskanych przez Sosnowiec srodkow: 17.329.200 mln zl


I kwatera skladowiska odpadow komunalnych

W sosnowieckiej dzielnicy Juliusz w Sosnowcu oddano do uzytku pierwsza kwatere nowego skladowiska odpadow komunalnych. Wstege przecieli uroczyscie przedstawiciele wladz samorzadowych z prezydentem Kazimierzem Gorskim i przewodniczacym Rady Miejskiej Boguslawem Kabala oraz szefowie firm wykonawczych. W ten sposob zakonczony zostal II etap inwestycji. Skladowisko powstalo na terenie wyrobiska poeksploatacyjnego Kopalni Piasku "Maczki-Bor". Jego powierzchnia wynosi 4 ha, a pojemnosc 390 tys. m3. Docelowo skladowisko zajmie obszar 26 ha i bedzie sluzyc miastu przez co najmniej 30 lat. Przy obecnym tempie gromadzenia odpadow - I kwatera zapelniana bedzie przez okolo 4 lata. Zatrudnienie znajdzie tam 20 osob. Budowa kwatery trwala rok. Wykonawca robot bylo Nadodrzanskie Przedsiebiorstwo Inzynieryjne EKOMEL Sp. z o.o. z Sulechowa. Koszt budowy wyniosl 6,858 mln zl. Wladzom miasta udalo sie pozyskac dofinansowanie z: Funduszu na Rzecz Rozwoju Infrastruktury Lokalnej w wysokosci 2 mln zl, Gminnego Funduszu Ochrony Srodowiska w wysokosci 3,6 mln zl oraz Wojewodzkiego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokosci 1 mln zl. Calkowity koszt budowy skladowiska wyniosl 12,9 mln zl. Zrealizowana obecnie inwestycja jest elementem "Budowy kompleksowego systemu gospodarki odpadami w Sosnowcu". Na terenie Sosnowca funkcjonuje obecnie system zbiorki odpadow niesegregowanych (zmieszanych), ktore bezposrednio kierowane sa na skladowisko. System gromadzenia i wywozu odpadow opiera sie obecnie wylacznie na dzialalnosci prywatnych podmiotow dzialajacych na terenie Sosnowca. Nowoczesne skladowisko odpadow stalych spelnia wymagania ochrony srodowiska w zakresie ochrony gleb, wod gruntowych i powierzchniowych. Spelnia ono rowniez warunki przeciwdzialania uwalniania sie odorow i niekontrolowanej emisji gazu wysypiskowego. Jest to obiekt inzynierski, dla ktorego zaprojektowano i wykonano drenaz wod powierzchniowych, drenaz gazu wysypiskowego, zminimalizowano infiltracje wod opadowych do zloza odpadow (uszczelnienie warstwy wierzchniej), wykonano drenaz odciekow ze skladowiska, uszczelniono dno i boki skladowiska, ktore przeciwdzialaja wyciekowi poza skladowisko. Wybudowane kwatera pozwoli na zmiane oddzialywania skladowiska na otoczenie i sluzyc bedzie dalszemu usprawnianiu gospodarki odpadami w rejonie Sosnowca. Na terenie obecnie eksploatowanego skladowiska zabudowana jest instalacja do przetwarzania gazu na energie elektryczna. Urzadzenia pracuja pod nadzorem dunskiej firmy na mocy porozumienia z Urzedem Miasta Sosnowca. Do instalacji podlaczone jest nowo wybudowane skladowisko w zakresie dostarczenia i przetworzenia gazu. Emisja gazow z wysypiska zwiazana jest z nastepujacymi samorzutnie procesami biologicznego rozkladu substancji organicznej zawartej w odpadach.

Obecnie obowiazujace w Polsce przepisy w zakresie gospodarki odpadami, jak rowniez wymagania wynikajace z obowiazujacych w Unii Europejskiej dyrektyw stawiaja nowe wymagania dla systemow gospodarowania odpadami.
Aby spelnic zarowno polskie jak i europejskie przepisy zwiazane z gospodarka odpadami Gmina Sosnowiec przystapila do Projektu "Budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami w Sosnowcu", ktory ubiega sie o dofinansowanie ze srodkow Funduszu Spojnosci Unii Europejskiej.
Teren planowanych robot budowlanych w ramach Projektu zlokalizowany jest przy ulicy Grenadierow (teren bylej kopalni piasku Maczki-Bor). Zakres rzeczowy Projektu obejmuje wykonanie: kolejnej kwatery do skladowania odpadow, kwater do skladowania odpadow azbestowych, zakladu demontazu odpadow wielkogabarytowych (magazyn), stacji segregacji, kompostowni odpadow zielonych, instalacji do przetwarzania odpadow biodegradowalnych, magazynu odpadow niebezpiecznych, linii przetwarzania odpadow budowlanych.
Inwestycja przewiduje rowniez wdrozenie projektu selektywnej zbiorki odpadow oraz edukacji ekologicznej w zakresie segregacji odpadow komunalnych.
Szacunkowa wartosc projektu wynosi okolo 88 mln zl, z czego planowana wartosc dofinansowania z Funduszu Spojnosci wynosi 61 mln zl.


Adaptacja budynku pokopalnianego w Sosnowcu dla potrzeb wydzialow Politechniki Slaskiej.

Projekt dofinansowany w ramach Dzialania 3.3 Zdegradowane obszary miejskie, poprzemyslowe i powojskowe Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi: 4.578.170 PLN (wartosc projektu 6.104.226,08 PLN).
Opis: Projekt zaklada przystosowanie istniejacego budynku pokopalnianego na potrzeby kierunkow: Inzynieria Materialowa, Metalurgia, Zarzadzanie i Inzynieria Produkcji w ramach Wydzialu Inzynierii Materialowej i Metalurgii oraz kierunkow: Automatyka i Robotyka, Elektronika i Telekomunikacja, Informatyka w ramach Wydzialu Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Slaskiej w Katowicach. W ramach prac adaptacyjnych przeprowadzone zostana niezbedne remonty: prace konstrukcyjne, wymiany i montaze instalacji. przy adaptacji budynku uwzglednione zostana wymagania architektoniczne zwiazane z potrzebami osob niepelnosprawnych. Powstana nowe sale wykladowe, cwiczeniowo-seminaryjne, laboratoria, aula, biblioteka i czytelnia, pomieszczenia dziekanatu i pomieszczenia zaplecza socjalnego.
W wyniku realizacji projektu zdegradowanym obiektom poprzemyslowym nadana zostanie zupelnie nowa funkcja, a oferta edukacyjna miasta zostanie rozszerzona i w bardziej optymalny sposob dostosowana do potrzeb regionalnego rynku pracy.


Przebudowa ul. Kornela Makuszynskiego


Zakonczyla sie przebudowa ulicy Makuszynskiego

Koszt inwestycji:

2 mln zl z "Programu Lagodzenia w Regionie Slaskim Skutkow Restrukturyzacji Zatrudnienia w Gornictwie Wegla Kamiennego".

2.821.149,01 zl udzial wlasny Gminy


Przebudowa i remont ukladu komunikacyjnego oraz placu w rejonie ul. Deblinskiej, Kollataja i Sadowej

Termin realizacji: 31 pazdziernika 2005 r.

Koszt inwestycji:
1.353.090,24 zl z "Programu Lagodzenia w Regionie Slaskim Skutkow Restrukturyzacji Zatrudnienia w Gornictwie Wegla Kamiennego".
2.000.000 udzial wlasny Gminy


Budowa drogi dojazdowej do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej obszar Dandowka


Droga wybudowana - maj 2005r.

Wykonawca: SPRI z Czeladzi

Koszt inwestycji:

1.054.018,76 zl z "Programu Lagodzenia w Regionie Slaskim Skutkow Restrukturyzacji Zatrudnienia w Gornictwie Wegla Kamiennego".
1.240.000 zl udzial wlasny


Remont wiaduktu nr 2 laczacego DK-86 z DK-94


Remontowany wiadukt jest juz przejezdny. Otwarto go 15 lipca 2005r.

Wykonawca: Przedsiebiorstwo ARMEX Sp. z o.o. z Sosnowca

Koszt inwestycji: 3.780.007,- zl

w tym: 2,5 mln zl drogowej subwencji z Ministerstwa Infrastruktury


Modernizacja i rozbudowa Miedzyszkolnego Osrodka Sportowego przy Alei Mireckiego

W trakcie I etapu inwestycji wykonano bieznie wokol stadionu, bieznie dla sprinterow i bieznie do biegu z przeszkodami. Zamontowano takze skocznie do skoku w dal, wzwyz i o tyczce, rzutnie do pchniecia kula, rzutu dyskiem, mlotem i oszczepem. Ponadto obiekt posiada zadaszona trybune i urzadzenia rozgrzewkowe dla sportowcow. Zakonczyly sie rowniez prace nad zapleczem socjalnym dla sportowcow.


Modernizacja Stadionu Ludowego przy ul. Kresowej

Trwa modernizacja Stadionu Ludowego

W ramach prac wykonano:

  • remont trybuny glownej ibudynku nad trybuna,
  • zadaszenie trybuny na ponad 1000 miejsc
  • wykonanie stanowisk dla dziennikarzy,
  • sektor z miejscami siedzacymi po przeciwnej stronie oraz montaz nowej tablicy informacyjnej.
  • trwaja prace nad budowa pelnowymiarowego boiska treningowego ze sztuczna nawierzchnia (termin: koniec 2009r.)

Budowa Calorocznego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Parku Srodula

28 czerwca 2005r. w siedzibie Urzedu Miejskiego w Sosnowcu rozstrzygniety zostal pisemny przetarg nieograniczony na 30-letnia dzierzawe gruntu polozonego w Sosnowcu w rejonie ulic gen.Zaruskiego, Blachnickiego i 3 Maja z przeznaczeniem pod zagospodarowanie. Przetarg wygrala - Sportowa Dolina Sp.z o.o z siedziba w Bytomiu.


Budowa drogi dojazdowej do nowych terenow inwestycyjnych (bocznica S-1) CTL "Maczki-Bor"

Dobra wiadomosc dla mieszkancow osiedla Bor, ulic Wojska Polskiego, Tuwima oraz Dlugiej! Od 18 wrzesnia 2007 roku samochody ciezarowe jadace do firmy CTL Maczki-Bor beda korzystaly z nowego polaczenia drogowego. Samochody ciezarowe zostana przekierowane na obwodnice wschodnia GOP - droge ekspresowa S1, przy ktorej zostal wybudowany zjazd. Wspolna inwestycja gminy Sosnowiec oraz firmy CTL Maczki-Bor odciazy miejskie jezdnie a takze w znacznym stopniu przyczyni sie do poprawy bezpieczenstwa w rejonie wspomnianych drog. Gmina na inwestycje przeznaczyla 1,6 mln zl, natomiast CTL Maczki-Bor zagwarantowalo srodki w wysokosci ponad 2,3 mln zl. Wykonawca robot budowlanych bylo konsorcjum "Polski Asfalt" z Wroclawia. Inwestycja przyczyni sie takze do ozywienia niewykorzystanych dotychczas terenow poprzemyslowych, ktorymi juz teraz interesuja sie inwestorzy.

Budowa drogi obejmowala:

- pas wylaczenia ruchu z drogi S-1

- pas wlaczenia ruchu do drogi S-1

- odcinek drogi do terenow CTL Maczki-Bor

- budowe odwodnienia


Inwestycje w szpitalach


Szpital przy ul. Zegadlowicza ("jedynka")
Modernizacja Izby Przyjec - 1,1 mln zl.
Nowy aparat do znieczulen oraz stol rentgenowski - 300 tys. zl
Projekt zabezpieczenia przeciwpozarowego

Szpital w Zagorzu ("trojka")
Rezonans magnetyczny zakupiony ze srodkow UE - 3,5 mln zl (dotacja gminy - 900 tys. zl).
Pawilon pod Centrum Rehabilitacji - 580 tys. zl


Stadion Ludowy

Stadion Ludowy caly czas jest gruntownie modernizowany. Lacznie na modernizacje obiektu miasto w latach 2007-2009 przeznaczy 28.197.009 zl.

Do tej pory wykonano:
- nowe oswietlenie
- podgrzewana murawa
- zadaszenie trybun na ponad 1000 miejsc
- remont szatni wraz z zapleczem sanitarnym, oraz pokoju antydopingowego i gabinetow lekarski.
- do 2009 roku powstanie pelnowymiarowe boisko treningowe ze sztuczna nawierzchnia.


Inwestycje na innych obiektach sportowych

Modernicacja "Stadionu Zimowego"

Sosnowieckie lodowisko moze poszczycic sie nowymi szatniami dla zawodnikow oraz przebudowanymi gabinetami odnowy biologicznej. Gruntownie wyremontowane zostaly rowniez dwie inne szatnie.

Modernizacja obiektow AKS-u Niwka

Stadion pilkarski wzbogacil sie o nowoczesna trybune z 300. miejscami siedzacymi a takze w boksy dla zawodnikow rezerwowych. Modernizowana jest rowniez hala na ktorej zamontowano bandy, profesjonalny zegar z tablica a takze wydzielono dwie salki treningowe.

Budowa hali szermierczej

Zakonczyla sie budowa sali dla sosnowieckich szermierzy. Znalazlo sie tam 8 plansz wraz z zapleczem obejmujacym pomieszczenia dla trenerow, magazyn sprzetu sportowego wraz z suszarnia. Na budowe udalo sie pozyskac dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 1 mln zl. Realizacja zadania, ktore zamknie sie ogolna suma ok. 2,7 mln zl zakonczylo sie we wrzesniu 2008 roku.


Przebudowa jezdni Alei Ignacego Paderewskiego

Koszt inwestycji:

* 2 mln zl z "Programu Lagodzenia w Regionie Slaskim Skutkow Restrukturyzacji Zatrudnienia w Gornictwie Wegla".
* 3.078.250,84 zl udzial wlasny Gminy


"Budowa drogi pomiedzy ul. Mikolajczyka i ul. Wojska Polskiego"

Budowa drogi jest w fazie koncepcji i ma na celu skomunikowanie terenow gminnych z terenami nalezacymi do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej polozonych pomiedzy ul. Wojska Polskiego i ul. Mikolajczyka.

Urząd Miejski w Sosnowcu
Aleja Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec
tel: (32) 296 0 600, faks: (32) 296 0 605
e-mail: um@um.sosnowiec.pl