Zintegrowany System Informacji Przestrzennej Miasta Sosnowiec
Wersja dla niedowidzących:
Modul wspolrzedne


W dolnej czesci okna Edytora obiektow znajduje sie modul Wspolrzedne. Ma on postac tabeli z dwoma kolumnami X i Y. Przechowywane sa w nich wspolrzedne punktow edytowanych obiektow. Jeden wiersz w tabeli przechowuje wartosci jednego punktu. Wszystkie typy geometrii: punkt, linia i wielokat skladaja sie z okreslonej ilosci wierzcholkow (punktow). I tak linia prosta bedzie w tym module posiadala, co najmniej dwa wiersze okreslajace wspolrzedne X, Y poczatku i konca linii. Natomiast w przypadku wielokata beda to, co najmniej trzy punkty (trzy wiersze). W momencie dodawania kolejnych wierzcholkow do obiektu w kolumnie tej pojawiac sie beda kolejne pozycje. Istnieje mozliwosc
wprowadzenia wlasnych wspolrzednych wierzcholkow, wystarczy wtedy wprowadzic wartosci X i Y za kazdym razem potwierdzajac wpisana liczbe klawiszem "Enter". Modyfikowany punkt zostanie wtedy przesuniety do pozycji wynikajacej z nowych wspolrzednych. Kolejna funkcjonalnoscia jest mozliwosc wklejenia wiekszej liczby wspolrzednych ze schowka systemowego. Nalezy skopiowac np. z arkusza kalkulacyjnego kolumny zawierajace koordynaty (ctrl + C) a nastepnie wkleic je do listy wspolrzednych (ctrl +V). Wklejone wartosci zostana wyrysowane na mapie. Kopiowane wspolrzedne pochodzic moga rowniez z plikow tekstowych, gdzie do rozdzielenia wartosci x i y stosuje sie nastepujace znaki: spacja, tabulator, srednik. Kolejnosc wierzcholkow na liscie moze byc modyfikowania przez zaznaczenie wpisu i przeciagniecie go w nowe miejsce. Funkcja wklejania wartosci pozwala na rozdzielanie dziesietnych wartosci zarowno za pomoca przecinka jak i kropki. Dodatkowa mozliwosc przy edycji wierzcholkow edytowanego obiektu to wklejanie wspolrzednych skopiowanych z okna "Informacji o obiekcie" innego obiektu. W przypadku, gdy chcemy, aby edytowany obiekt dokladnie graniczyl z innym obiektem mozliwe jest skopiowanie geometrii tego drugiego i wklejenie wspolrzednych do edytowanego obiektu. Mozliwe jest rowniez skopiowanie jedynie kilku wierzcholkow w okienku "Informacji o obiekcie" po ich wczesniejszym zaznaczeniu z uzyciem klawiszy Ctrl lub Shift. Kazdy obiekt moze skladac sie z wielu elementow. W momencie, gdy dodamy drugi element do obiektu to jego geometria ulegnie zmianie z punktu na multipunkt, z linii na multilinie lub z wielokata na multiwielokat. Automatycznie w przypadku typow multilinia i multiwielokat aktywny stanie sie pasek przelaczania pomiedzy elementami obiektu. Umiejscowiony on jest w gornej czesci modulu "Wspolrzedne". W module atrybuty mozliwe jest uzywanie skrotow klawiaturowych, ktore w znacznym stopniu przyspieszaja prace. Zaznaczenie kilku wierzcholkow obiektu (w tabeli symbolizowanych jako wiersze) dokonuje sie z uzyciem klawiszy "CTRL" i "SHIFT". Uzycie klawisza "DELETE" spowoduje usuniecie zaznaczonych pozycji. Natomiast za pomoca klawisza "INSERT" zostanie dodany nowy wierzcholek do obiektu za aktywnym (funkcja ta jest dostepna dla linii i wielokatow).


Cofanie i ponawianie widokow

Zastosowanie tych funkcji w znaczacy sposob ulatwia prace w edytorze. Funkcja ta rozni sie od tej dostepnej w Aplikacji Podgladu Mapy. Przyciski te odwoluja sie do przeprowadzonych modyfikacji obiektu, a nie jak w APM do widoku mapy i zawartosci legendy. W przypadku popelnienia bledu w latwy sposob mozna przywrocic poprzedni wyglad i ksztalt obiektu.
Urząd Miejski w Sosnowcu
Aleja Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec
tel: (32) 296 0 600, faks: (32) 296 0 605
e-mail: um@um.sosnowiec.pl