Zintegrowany System Informacji Przestrzennej Miasta Sosnowiec
Wersja dla niedowidzących:
Selekcja obiektow na podstawie atrybutow


Przycisk ten uruchamia okno konstruktora zapytan logicznych do bazy danych. Jezeli uzytkownik wskazal wiecej warstw aktywnych, zostanie on poproszony o doprecyzowanie wyboru jednej z nich. Po dokonaniu wyboru, program automatycznie przechodzi do formularza konstruowania zapytan logicznych. Przeznaczony on zostal do selekcji obiektow za pomoca warunkow nakladanych na atrybuty niegeometryczne. Aplikacja wyswietla formularz jak na ponizszym rysunku (tu: zapytanie o dzialki).
Gorne menu okna sklada sie z trzech rozwijalnych paskow. Za pomoca pierwszego ustawiamy atrybut, wedlug ktorego bedziemy wyszukiwac. Drugim - okreslamy operator logiczny zapytania. Trzeci pasek pozwala wybrac konkretna postac atrybutu z dynamicznie budowanego slownika, lub umozliwia wprowadzenie bezposrednio do pola tekstowego odpowiedniej wartosci (na przyklad powierzchni w m2). Wyglad rozwijalnych paskow zalezy bezposrednio od:

o atrybutow zapisanych w hurtowniach danych i udostepnionych przez administratora systemu,

o charakteru wybieranych atrybutow (wartosci liczbowe, numery, tekst)

o powtarzalnosci danych (wybor ze slownika, lub reczne wpisanie z klawiatury).

Dla przykladu, zilustrowano obok rozne wersje paska operatorow logicznych. Ponizej paskow znajduje sie pole biezacej prezentacji zatwierdzonych warunkow. Pod nim umiejscowiony zostal przelacznik ustalajacy, czy spelnione musza byc wszystkie warunki, czy ktorykolwiek z nich. Na samym dole formularza komponowania zapytan znajduja sie dwa rzedy przyciskow. Wyzej polozony, zawiera funkcje umozliwiajace dzialania na tworzonych zapytaniach. Mozna dodac skomponowany warunek, usunac go z pola zatwierdzonych, polaczyc dwa lub wiecej z nich albo tez zmienic w razie potrzeby. (w celu laczenia zalecane jest uzycie klawiszy "CTRL" oraz "SHIFT") Po zastosowaniu "Polaczenia" ostatni przycisk zmienia sie, umozliwiajac pierwotne "rozdzielenie" scalonych warunkow.

Koncowy rzad przyciskow sluzy do zatwierdzenia skonstruowanego zapytania. Mamy tu do wyboru:

o wykonanie nowej selekcji - likwiduje wszystkie poprzednie, realizujac biezaca,

o rozszerzenie istniejacej - sluzy do dodania selekcji okreslonej zapytaniem do juz wybranych obiektow,

o zawezenie - spowoduje geometryczne zawezenie dowolnej biezacej selekcji selekcja okreslona pytaniem. Obiekty wybrane uprzednio i wybierane w tej chwili moga, wiec nalezec do innych kategorii, jak np. budynki i dzialki (wybieranie budynkow spelniajacych kryterium A i polozonych w calosci na dzialkach spelniajacych kryterium B, przy czym analize polozenia ISDP dokonuje po wspolrzednych),

o przeciecie - oprocz nowej selekcji, ISDP wybiera z poprzedniej elementy przecinajace sie z nia.

Dodatkowo mozna zaznaczyc, aby system po wykonaniu operacji zachowal istniejaca selekcje na pozostalych warstwach oraz dopasowal mape do wyniku biezacego zapytania. Konstruowanie zapytania logicznego odbywa sie w nastepujacej kolejnosci:

o wskazanie, na rozwijalnym pasku, okreslonego atrybutu,

o wybor operatora logicznego (mniejszy, mniejszy lub rowny, rowny, rozny, wiekszy lub rowny, wiekszy, koniunkcja, alternatywa, negacja, jeden z, zaden z, itp.),

o wskazanie wartosci atrybutu z listy slownika lub wprowadzenie go do pola tekstowego bezposrednio z klawiatury, dla atrybutow typu data/czas istnieje mozliwosc wyboru wartosc z kalendarza,

o ewentualne powtarzanie tych operacji celem dodania nowych warunkow,

o odpowiednie skonfigurowanie warunkow za pomoca dostepnych funkcji dzialan na tworzonych zapytaniach,

o wybranie jednego z przyciskow inicjujacych zapytanie - "Nowa", "Rozszerz", "Zawez", "Przetnij".

W przypadku wybrania opcji zawezenia lub przeciecia, aplikacja przechodzi do nowego okna - pokazanego ponizej (wyglad zalezy od posiadania przez uzytkownika dostepu do modulu buforowania). W gornej jego czesci okreslamy dane, z ktorymi przeprowadzona bedzie analiza (np. przeciecie). Mozemy wybrac bufor, (jezeli zostal wczesniej utworzony) lub jedna z warstw, na ktorej dokonano uprzednio selekcji. Nastepnie w dolnej czesci okna ustawiamy, jezeli jest taka potrzeba, parametry buforowania obiektow z biezacej selekcji i potwierdzamy przyciskiem "OK".

Nalezy zwrocic uwage, ze selekcja zapytaniem logicznym nie rozni sie funkcjonalnie od selekcji prostokatem, okregiem czy przez wskazanie. Oczywiste roznice w uzyciu poszczegolnych mechanizmow wyboru wynikaja z roznic technicznych i narzedzi ich realizacji. Funkcjonalnosc zas jest identyczna i niezaleznie od sposobu selekcji obiekty wybrane zawsze zostaja wyroznione odpowiednim kolorem a dane na ich temat sa dostepne przez wybor przycisku "Lista wybranych obiektow".

Uwaga! Zapytania laczone, przecinane lub zadawane dla duzej liczby obiektow moga powodowac dluzszy okres oczekiwania na odpowiedz serwera (wynik), mozliwe jest ograniczenie maksymalnego czasu trwania analizy geometrycznej (limit moze byc zmieniony w rejestrze, domyslnie to 180 sekund), po przekroczeniu tego czasu operacja konczy sie bledem.
Urząd Miejski w Sosnowcu
Aleja Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec
tel: (32) 296 0 600, faks: (32) 296 0 605
e-mail: um@um.sosnowiec.pl