Zintegrowany System Informacji Przestrzennej Miasta Sosnowiec
Wersja dla niedowidzących:
Uklady wspolrzednych


Opisane ponizej funkcje umozliwiaja swobodna zmiane ustawien prezentacji mapy w kontekscie wspolrzednych i odwzorowan kartograficznych.


Zmiana ukladu odwzorowania

Pozwala na jednoczesne wyswietlanie warstw danych wyrazonych w roznych ukladach wspolrzednych (UTM, "1942", "1965", "1992" oraz "2000"). Ustalenie biezacego ukladu polega na wyborze pozycji z rozwijalnej listy zilustrowanej obok.


Wszystkie dane wektorowe zapisane w jednym z dostepnych ukladow sa automatycznie (on-line) transformowane z uzyciem formul ustalonych w wytycznych technicznych G-1.10. W szczegolnosci powoduje to zachowanie na mapie wlasciwosci aktualnego odwzorowania (geometrii) oraz wyswietlanie odpowiednio przeliczonych wartosci na pasku wspolrzednych. Jak widac, w hurtowni nie ma wymogu gromadzenia danych w jednym ukladzie wspolrzednych. Nalezy jednak pamietac, ze materialy rastrowe moga byc prezentowane jedynie w ukladzie oryginalnym. Ewentualna transformacja wymaga uprzedniej kalibracji obrazu, ktora jest zagadnieniem z dziedziny obrobki graficznej i polega na "rozciaganiu / skrecaniu" w zaleznosci od szeregu parametrow. W takiej sytuacji proba wyswietlenia warstwy (rastra) w "niedozwolonym" ukladzie powoduje wywolanie stosownego komunikatu.






Zmiana ukladu uzywanego do wyswietlania wspolrzednych

Roznica miedzy poprzednia, a ta funkcja polega na przeliczaniu wylacznie biezacego polozenia kursora na mapie a nie kompletu danych wektorowych. Umozliwia ona na przyklad sczytywanie wspolrzednych (rowniez geograficznych - B i L) z map rastrowych - wyswietlanych wylacznie w ukladach oryginalnych. Wlasciwa ikona na pasku wspolrzednych zmienia kolor na czerwony w przypadku wyboru innego niz uzyty do przeliczenia ukladu odwzorowania.






Przesuniecie mapy do zadanych wspolrzednych

Omawiana funkcja pozwala przerysowac okno mapy w ten sposob, ze srodek znajdzie sie w punkcie o wskazanych wspolrzednych i ustawiona zostanie skala podana przez uzytkownika. W zaleznosci od ustawienia ukladu wyswietlania, mozna wskazac zarowno wspolrzedne X Y, jak i B L. Ponizej znajduja sie przykladowe okna omawianej funkcji.


Przerysowanie mapy nastapi po uzyciu klawisza "Enter" lub wcisnieciu przycisku "OK". Na mapie pojawi sie kursor wskazujacy dokladnie punkt o podanych wspolrzednych. Kursor ten znika po kilku chwilach. Uwaga! W przypadku wyboru ukladu wspolrzednych, ktorego zasieg nie obejmuje obszaru wyswietlanych danych np. nieprawidlowa strefa ukladu 1965, nieprawidlowy poludnik ukladu 2000, lub w sytuacji zbyt duzego zmniejszenia skali prezentowanej mapy powodujacego wyjscie poza zasieg ustalonego ukladu wspolrzednych, dane nadal sa wyswietlane jednakze pasek ukladow zaczyna migac na czerwono a po wskazaniu go kursorem zostaje wyswietlony komunikat tak jak na rysunku.



Analogicznie w przypadku wyboru wspolrzednych wyswietlania pozycji kursora, ktorych uklad nie obejmuje swym zasiegiem wyswietlanego obszaru lub w sytuacji zbytniego oddalenia kursora od obszaru wyswietlanych danych kursor nadal wskazuje wspolrzedne jednakze niezgodne z aktualnym obrazem i ukladem mapy. Pole wspolrzednych (pasek wspolrzednych) zaczyna migac na czerwono, po wskazaniu kursorem zostaje wyswietlony komunikat tak jak na rysunku.






Obrot mapy

ISDP pozwala rowniez obrocic mape w oknie o wielokrotnosc kata prostego. W celu wykonania takiego obrotu nalezy rozwinac liste dostepnych orientacji i wybrac wlasciwa pozycje. Mapa zostanie przerysowana automatycznie. Funkcja moze okazac sie przydatna podczas prezentacji (lub/i wydruku) wydluzonych obiektow zorientowanych pionowo wzgledem okna mapy.
Urząd Miejski w Sosnowcu
Aleja Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec
tel: (32) 296 0 600, faks: (32) 296 0 605
e-mail: um@um.sosnowiec.pl