Zintegrowany System Informacji Przestrzennej Miasta Sosnowiec
Wersja dla niedowidzących:
Rozkolorowanie
 
 
W sytuacji, kiedy niektóre z atrybutów zostały określone przez administratora jako używane do rozkolorowania, oprócz standardowych elementów na drzewie (obiekty normalne, obiekty wybrane) pojawiają się pozycje o nazwach identycznych jak wspomniane atrybuty. Umożliwiają one określanie kryteriów i sposobu rozkolorowania warstwy w zależności od ich wartości. Widok okna aplikacji w takiej sytuacji zilustrowano na rysunku. W części konfiguracyjnej okna mamy do dyspozycji nowe ikony reprezentujące następujące funkcje:
• dodanie nowej pozycji,
• usunięcie bieżącej pozycji,
• przeniesienie pozycji na szczyt legendy,
• przeniesienie pozycji w górę legendy,
• przeniesienie pozycji w dół legendy,
• przeniesienie pozycji na dół legendy,
• posortowanie rosnąco względem bieżącej kolumny,
• posortowanie malejąco względem bieżącej kolumny,
• automatyczna generacja stylu na podstawie gradientu,
• automatyczna generacja zbiorów wartości.
Pierwsze dwie ikony służą do ręcznego dodawania i usuwania poszczególnych pozycji oraz określania przedziałów wartości a także ich opisów. Za pomocą kolejnych sześciu reorganizujemy całą legendę ustawiając pozycje w wymaganej kolejności. Ostatnie dwie ikony pomagają zautomatyzować cały proces generowania poszczególnych pozycji legendy. Wybierając przycisk automatycznej generacji zbiorów wartości, aplikacja przechodzi do specyficznego okna zaprezentowanego na poniższym rysunku (przypadek atrybutu liczbowego np. powierzchnia).

Aby poprawnie wygenerować przedziały, należy określić ich liczbę, wybrać skalę (liniową, logarytmiczną bądź odwrotną logarytmiczną), ustalić wartość minimalną i maksymalną, a następnie nacisnąć przycisk „Wypełnij”. W prawej części okna można dodatkowo zmodyfikować nazwy, które pojawią się przy poszczególnych pozycjach na legendzie.
W przypadku wartości atrybutu będącego ciągiem znaków alfanumerycznych (w naszym przykładzie – funkcja budynku) lub o wartościach unikalnych, omawiane okno uaktywni inny rodzaj ustawień. Zilustrowano to na kolejnym rysunku. Jeżeli nie wybierzemy rozkolorowania tylko dla najczęściej występujących wartości, aplikacja wygeneruje przedziały dla wszystkich możliwych zapisów.

Ostatnią, omawianą w tym podrozdziale funkcją jest automatyczna generacja stylu na podstawie gradientu. Stosuje się ją zazwyczaj przy rozkolorowaniu ilościowym (przedziały wartości). W wywołanym oknie ustawiamy kolor początkowy oraz końcowy, a następnie zatwierdzamy swój wybór przyciskiem „OK.”
 
 
Można oczywiście dla każdej pozycji rozkolorowania, ręcznie ustawić bądź zmodyfikować zarówno opis jak i styl wyświetlania. Wystarczy w takim przypadku dwukrotnie kliknąć w kolumnie na odpowiednią pozycję. W dolnej części okna konfiguracji rozkolorowania umieszczono przycisk „Usuń pozycję ‘Pozostałe’ z legendy”. Opcja ta umożliwia usunięcie z legendy pozycji „Pozostae” występującej podczas rozkolorowania danej warstwy – grupującej pozostałe wartości lub obiekty nienależące do żadnego ustalonego w procesie rozkolorowania przedziału. Podsumowując należy dodać, iż rozkolorowanie można ustawić dla każdego rodzaju warstw, zarówno punktowych, liniowych, jak i powierzchniowych.
Urząd Miejski w Sosnowcu
Aleja Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec
tel: (32) 296 0 600, faks: (32) 296 0 605
e-mail: um@um.sosnowiec.pl